Żonkilowe Pola Nadziei

zonkile   …uczmy dzieci empatii od najmłodszych lat, pokażmy im, że warto pomagać innym...
 
Co roku w październiku (październik jest miesiącem walki z rakiem, dlatego akcja ta dedykowana jest przede wszystkim osobom z chorobami nowotworowymi jak i tym, u których ukryty jest lęk przed zachorowaniem) z okazji Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.
Nasze Przedszkole po raz trzeci bierze udział w  Akcji -  Pola Nadziei, która ma na celu uwrażliwianie dzieci na potrzeby osób cierpiących, a także szerzenie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Symbolem akcji są żonkile. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.
Przedszkole wspiera w ramach akcji Hospicjum Domowe na  ul. Tykocińskiej 27/35 w Warszawie.
 
20201027 195842
       
W przedsięwzięciu uczestniczą wszystkie grupy wiekowe (3,4,5 i 6- latki). Podjęte 
w przedszkolu działania realizowane będą w kilku etapach: 
Pierwszy  etap to sadzenie cebulek żonkili. 
Wszystkie dzieci z grup wraz ze swoimi paniami  w ogrodzie przedszkolnym zasadzą cebulki żonkili.
Następnie podczas drugiego etapu nauczyciele zapoznają dzieci ze wszystkich grup wiekowych 
z celami i zadaniami kampanii "Pola Nadziei". Podczas tego spotkania uświadamiamy dzieciom, jak ważne jest niesienie bezinteresownej pomocy oraz przypomniałyśmy symbol nadziei i życia, jakim jest ŻONKIL. 
Zostanie również zorganizowany konkurs plastyczny dla dzieci i ich rodziców: „żółty  żonkil - kwiat niosący dobro”. Ideą konkursu będzie jak w tamtym roku - zwrócenie uwagi na piękno otaczającego nas świata, świata przyrody, a przede wszystkim urokliwej pory, jaką jest wiosna oraz zwrócenie uwagi na drugiego człowieka.
Mimo, że wiosną tego roku przedszkole było puste, ulice także … żonkile zasadzone jesienią pięknie zakwitły. Tym razem nie trafiły na kwestę, ale żonkil dalej oznacza nadzieję…
 
Koordynator akcji: Jadwiga Peczkowska-Śliwak 
Grażyna Koniecka