Domowe zabawy ruchowe dla dzieci

Prezentujemy Państwu zabawy ruchowe, do których nie potrzeba wielu dodatków. Zachęcamy do ćwiczeń wspólnie z dziećmi.

1.Wyścig żółwi
      Zabawa, przy której jest sporo śmiechu, a dzieci lubią ją powtarzać i bić swoje rekordy. Nazwa może bardziej Państwu się skojarzyć z grą planszową, ale tym razem to nie to! Pamiętają Państwo ze szkolnych zajęć gimnastycznych woreczki z grochem? Będą potrzebne ale proszę się nie martwić jak ich Państwo nie mają. Można wsypać groch lub kaszę do woreczka na mrożonki. A teraz reguły gry! Na mecie ustawia się jedno lub więcej dzieci w pozycji na czworaka (mama czy tata również mogą). Każdy zawodnik na plecach ma balast w postaci woreczka. Każdy porusza się na czworaka najszybciej jak potrafi. Gdy woreczek spadnie zaznaczamy od miejsca dokąd żółw dotarł. Dzieci lubią poprawiać swój rekord i próbować dojść za każdym razem dalej. I tak zabawa może trwać naprawdę długo.

2.Przeprawa przez rzekę
     Wyobraźcie sobie Państwo, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Dziecko musi przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami, jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłożyć je można na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg warto zmieniać ustawienie. Oczywiście na trudniejsze

3.Butelkowy slalom
     Uważacie Państwo, że poruszanie się slalomem jest łatwe? To spróbujcie to zrobić z zawiązanymi oczami! Ta zabawa poprawia koncentrację, ćwiczy zapamiętywanie i koordynację ruchową. Zaczyna się od rozstawienia dwóch butelek po pokoju. Dziecko ma chwilę na przyjrzenie się i zapamiętanie gdzie stoją, po czym zawiązujecie mu Państwo oczy. Zadanie polega na przejściu w taki sposób, aby nie przewrócić żadnej z butelek. Gdy uda mu się przejść poziom, dokładacie kolejną przeszkodę i tak do momentu, aż skończą się Państwu w domu plastikowe butelki 

4.Tor przeszkód
     Nie znamy dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie Państwo to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek których trzeba się przeczołgać, poduszki po których trzeba skakać, butelki które należy omijać czy krzesła na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci. 

5.Mały ninja
     Na pewno dzieci będą tą zabawą zachwycone! Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor. Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i gimnastyki. Układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę. 

6.Poszukiwacze skarbu
     Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie Państwo narysować mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Państwa!

7.Balonowy tenis
    W domu gramy balonem a zamiast rakietek używamy papierowych talerzy przyklejonych do drewnianych łyżek! W ten sposób rozgrywamy punktowane mecze.

8.Rzucamy do celu
     Prosta, ale zajmująca gra. Na podłodze stawiacie Państwo miskę lub wiaderko i wrzucacie do niego piłki, balony lub zmięte w kulki gazety. Oczywiście wygrywa ten, kto wykona najwięcej prawidłowych rzutów z linii mety.  

9.Szczudła z puszek
     Potrzebne będą dwie puste puszki np. po kukurydzy konserwowej i sznurek, który przewleczecie Państwo przez zrobione w puszkach dziurki. Dziecko staje na puszkach, a sznurki trzyma w dłoniach i nimi „steruje”. 

10.Skocz do mety!
    W gry planszowe można grać nie tylko przy planszy! Wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze oznaczające start, metę i można zaczynać. Ustawiamy zawodników przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzamy to aż ktoś przekroczy linię mety! 
                                                                            
                                                                                            Udanej zabawy!
 

Domowe zabawy ruchowe z dzieckiem - plik do druku