Opowiadanie "Wielkanocne zajączki"

,,Wielkanocne zajączki,,
 E. Wygonik - Barzyk 
Nadeszła wiosna.
 
Pani Zima na krach odpłynęła; mróz, śnieg i bałwanki ze sobą wzięła. Ze snu się swego budzą zwierzaczki, wiosenny wietrzyk otula krzaczki, na drzewach pojawiają się pączki, a w norce ocknęły się zajączki.
 
- Hej, hej! Czy ktoś z was o tym pamięta, że Wielkanocne nadchodzą Święta? - zawołał głośno zając Kicaczek, kiedy wiosenny wdziewał kubraczek. 
- Trzeba prezenty już przygotować, aby dzieciaków nie rozczarować! Radzi nam sąsiad, Pan Gruby Miś, aby najlepiej zacząć już dziś. Skorzystać z jego musimy rady - więc: do fabryki czekolady!
 
 
Już po godzinie wszyscy pracują i czekoladki przygotowują. Jak się zajączki tam uwijają! Jedne wlewają, inne mieszają. I kocioł masy czekoladowej - smacznej, słodziutkiej i jakże zdrowej - po kilku chwilach gotów jest już (no bo Wielkanoc przecież tuż, tuż!). Potem zajączki z ogromnej skrzynki biorą orzeszki, miód i rodzynki. W niebieskim kufrze mają migdały oraz kokosu woreczek cały.
- A może by tak dodać jagódki? - zaproponował zając malutki.
- Użyjmy także tego dżemiku, który jest w wielkim, szklanym słoiku.
Na pomysł jego wszyscy przystali, dżem i jagódki prędko dodali. Ależ słodkości będą wspaniałe - duże batony, cukierki małe! Największym hitem są czekoladki, zapakowane w papierki w kwiatki.
Tę masę, którą przygotowały i doprawiły, i wymieszały, leją
w foremki różnej wielkości - powstają wielkie serca miłości
i czekoladki czymś nadziewane albo kokosem posypywane,
czekoladowo-mleczne pisanki i wielkanocne słodkie baranki,
małe babeczki lukrem oblane oraz pierniczki miodkiem
nadziane.
Zgrabnie zajączki je owijają i wstążeczkami przyozdabiają. Słodkie prezenty w koszach składają, potem w spiżarce je zamykają.
Kiedy zajączki pracę skończyły, fartuszki zdjęły, łapki umyły, zadowolone na łące siadły i czekoladek czternaście zjadły.
 
- Och, jak to dobrze - mówią do siebie, patrząc, jak chmurki płyną po niebie - że czekoladek mamy tak wiele, by w wielkanocną ciepłą niedzielę wszystkim je dzieciom móc podarować, w ogródkach rankiem móc im je schować...
Jeśli w niedzielę więc to czytacie, sprawdźcie w ogródku, czy tam coś macie: może pod listkiem koło sasanek czekoladowy leży baranek?
 
str. 14-17
 
 
 
Odpowiedz na pytania: 
 
•Która pora roku odeszła? 
•Która pora roku nadeszła?
•Jakie Święta nadchodzą?
•Dla kogo zwierzątka przygotowały prezenty?
•Z jakich składników zostały zrobione słodkości?
•A czy Ty lubisz wielkanocne słodkości?