Książka o emocjach dla dzieci – „Emocje. Niby nic, a jednak…”

Polecamy Państwu książkę „Emocje. Niby nic, a jednak…”, dzięki której dziecko odkryje, że kiedy się czegoś boi, to czasem kłamie, kiedy kogoś bije, to wcale nie znaczy, że jest niegrzeczne, kiedy rzuca się na podłogę, to znak, że za dużo się wokół niego dzieje. A Państwo dowiedzą się jak mieć więcej czasu na uważne bycie razem - tu i teraz.

Książka o emocjach dla dzieci – „Emocje. Niby nic, a jednak…” czyli jak myślą dzieci
(napisana przez Catherine Dolto, przy współudziale Collin Faure-Poirée)
 
To książka, która oprócz bycia rozrywką – niesie głębsze przesłanie. Jest ona dla dzieci, ale każdy rodzić powinien ją przeczytać.
Dobrze jest czytać poradniki o wychowaniu dzieci, żeby lepiej zrozumieć ich świat i samych siebie w roli rodzica. To jednak intuicja połączona z wychwyceniem tego, jak myślą i czują dzieci, wydaje się być kluczem do sukcesu i bycia fajną mamą, fajnym tatą w oczach dziecka i swoich własnych. Mając taką wiedzę, znacznie łatwiej zrozumieć, dlaczego dziecko ma ataki furii, złości się, kłamie, nie odzywa czy smuci.
Książka podzielona jest na cztery rozdziały:
 
1.Uczucia i emocje
2.Złość
3.Grzeczne, niegrzeczne
4.Kłamstwa.
 
       Każdy z rozdziałów zakończony jest „Słówkiem od Dr Cat” – swego rodzaju wizytą u psychologa, który w króciutki sposób wyjaśnia na konkretnych przykładach omówione wcześniej treści.
       Książka jest napisana w prosty, przystępny dla dzieci sposób. Narrator zwraca się wprost do nich. I mówi im o ważnych sprawach w taki sposób, że dzieci czują się szanowane. Czują, że ktoś im mówi coś istotnego, dotyczącego rzeczy, które chcą zrozumieć i jednocześnie nie infantylizuje języka, sądząc, że trzeba go dostosować do dzieci.
       Dzieci słuchając o emocjach, zaczynają rozumieć same siebie. Autorka tłumaczy, dlaczego maluchy czasem myślą, że nie lubią mamy, choć przecież ją kochają. Wyjaśnia, czemu ktoś uważa, że są niegrzeczne, podczas gdy wcale nie miały takiego zamiaru. Czasem nazwanie tych emocji sprawia, że się je „obłaskawia” i nie są już takie straszne. Pamiętajcie Państwo, że dzieci winiąc siebie za emocje mogą zmniejszać poczucie własnej wartości. Fajnie jest więc je oswoić i zrozumieć i dlatego polecamy Państwu tę książkę.
Dowiedzą się Państwo z książki:
•dlaczego dzieci czasem nie chcą mówić „do widzenia”, gdy ktoś wychodzi;
•dlaczego dzieci czasem kłamią;
•dlaczego, gdy dziecko kopie swój rower, nie powinniśmy być na nie źli;
•że mają Państwo w domu czasem goryla i tygrysicę 
 
To taka trochę terapia psychologiczna dla dzieci. Wszak wyjaśnia ona motywy postępowania, emocje, własne uczucia. A zrozumienie ich to nie tylko krok to większego panowania nad nimi, ale przede wszystkim pierwsze świadome budowanie własnego JA.
Na koniec pytanie: Czym się różni bycie uprzejmym, a bycie grzecznym? Zapytajcie Państwo o to swoje dzieci. Odpowiedzi zaskoczą Państwa swoją mądrością 
 
                                                                                        Polecamy gorąco tę książkę!