Zabawy badawcze cz 2

1) Latający dywan
 
Potrzebne rzeczy:
Magnes zawieszony na sznurku, spinacz, kolorowy papier, nożyczki, taśma klejąca, nitka, ołówek, stół
 
Wykonanie:
Rysujemy na kolorowym papierze mały prostokąt, wycinamy go. Taśmą klejącą przymocowujemy na nim spinacz. Przygotowujemy nitkę długości 30cm                                    i przywiązujemy jeden koniec do spinacza, a drugi przymocowujemy taśmą klejącą na stole.  Zbliżamy od góry magnes do leżącego na stole dywanu (latający dywan unosi się i podąża za magnesem).
 
Wniosek: 
Siła magnetyczna  magnesu jest silniejsza od siły grawitacji przyciskającej latający dywan do stołu
 
2) Dmuchany balon
 
Potrzebne rzeczy:
Drożdże np. Suszone w ilości dwóch łyżeczek, ciepła woda, 3 łyżeczki cukru, balon, butelka po soczku.
 
Wykonanie:
Do butelki wsypujemy drożdże i zalewamy 50ml. ciepłej wody, następnie dodajemy cukier i całość mieszamy. Na otwór butelki naciągamy balonik.
 
Wniosek:
Obserwujemy wzrost drożdży, podczas którego wydziela się dwutlenek węgla. Gaz będzie dostawał się do balonika powodując jego powiększanie się.
 
3) Pienisty potwór
 
Potrzebne rzeczy:
plastikowa butelka, ocet, płyn do mycia naczyń, soda, miska.
 
Wykonanie:
butelkę napełniamy do połowy octem i dolewamy trochę płynu do mycia naczyń ( można zabarwic farbką ), ostrożnie mieszamy składniki, butelkę ustawiamy na środku miski, bierzemy 3 łyżeczki sody oczyszczonej i wsypujemy na środek papierowej chusteczki do nosa. Zwijamy ją i skręcamy końce i wrzucamy zawiniętą chusteczkę do butelki. Po kilku minutach z butelki zacznie wydobywać się piana. Można ozdobić butelkę kolorowym papierem wtedy piana będzie wychodziła z paszczy np. potwora - smoka.
 
Wniosek:
Gdy mieszamy ocet z sodą oczyszczoną powstaje gaz zwany dwutlenkiem węgla. Tworzy on w occie bąbelki gazu, który reaguje z płynem do mycia naczyń.Powstaje przy tym tak dużo piany, że wydostaje się ona z paszczy potwora –butelki.

Zabawy badawcze

1) Znikająca woda 
Potrzebne rzeczy: 
Dwie podstawki, szklanka, świeczka, zapałka, woda
 
Wykonanie: 
Zapaloną świeczkę stawiamy na podstawce, na której znajduje się woda i przykrywamy szklanką.  W trakcie eksperymentu świeczka zgaśnie, a woda zostanie wessana ze spodka do szklanki.
 
Wniosek:
Tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy, kiedy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, oziębi się i skurczy. W ten sposób zrobi miejsce dla wody, która wciśnie się do szklanki.
 
2) Skacząca sól
 
Potrzebne rzeczy: 
Folia plastikowa, np. pęknięty balon, gumka recepturka, mała plastikowa miska, garnek, warząchew, sól gruboziarnista lub ziarnka ryżu; 
 
Wykonanie:
Folię plastikową rozciągamy na misce i przymocowujemy gumką. Na naciągniętej folii kładziemy ziarnka soli lub ryżu. Garnek umieszczamy w pobliżu miski i drewnianą łyżką mocno uderzamy w ściankę garnka (ziarna podskakują do góry).
 
Wniosek:
Pod wpływem uderzenia powietrze wibruje, tworzą się fale dźwiękowe i słychać dźwięk.  Fale dźwiękowe natrafiają na miskę i wprawiają folię w wibracje. Drgania powodują ruch ziarenek zaczynają one wirować w powietrzu.
 
 
 

Puchnąca farba

Składniki:
•Filiżanka mąki pszennej,
•3 łyżeczki sody lub proszku do pieczenia,
•1 łyżeczka soli,
•Woda,
•Barwniki spożywcze.
Wykonanie:
Wymieszaj wszystkie składniki dodając tyle wody, aby uzyskać konsystencję przypominającą lejące ciasto naleśnikowe. Możesz podzielić farbę na kilka części, i do każdej dodawać inny barwnik spożywczy.
 Maluj pędzelkiem tylko nakładaj więcej farby niż tradycyjnie. Wstaw dzieło do mikrofalówki na 30 sekund i gotowe !

Skamieniałe mleko

Każde dziecko wie, że z mleka można zrobić ser, ale jak sprawić by mleko zupełnie stwardniało? Poniżej tłumaczymy jak zrobić skamieniałe mleko.
 
Aby wykonać doświadczenie potrzebne są w zasadzie dwa produkty – najzwyklejsze mleko i ocet, cała reszta to dodatki, którymi można uatrakcyjnić eksperyment. Tak więc poza tymi dwoma składnikami przydadzą się:
 
•foremki,
•krepina lub barwniki spożywcze,
•łyżeczki,
•sitko,
•pojemniki (talerzyki plastikowe, podstawki czy kubki),
•garnek.
 
Jak przeprowadzić eksperyment dowiecie się TUTAJ