WARSZTATY UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH DLA RODZICÓW

Organizowane jest kolejna [III] edycja Warsztatów Umiejętności Wychowawczych wg programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.

OPIS I INFORMACJE:

Program Szkoła dla Rodziców i Wychowawców jest realizowany w formie 10 warsztatów psychologicznych (około 3 h każde spotkanie). Liczebność grupy wynosi od 12 do 15 osób. Zajęcia zawierają krótkie omówienia tematów, ale przede wszystkim ćwiczenia (np. dramy), debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Elementem edukującym jest również wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz tzw. praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności.

Tematyka zajęć:

09.05 Wprowadzenie

11.05 Granice [stawiania jasnych granic i wymagań]

18.05 Uczucia I [naukę umiejętności rozpoznawania i rozmawiania o uczuciach]

25.05 Uczucia II

30.05 Współpraca [zachęcania dzieci do współpracy]

01.06 Kary [sposoby uczenia dzieci samodyscypliny,]

06.06 Rozwiązywanie problemów [rozwiązywania problemów i konfliktów]

08.06 Role [uwalnianie od grania ról i niekorzystnego etykietowania ]

15.06 Samodzielność [wspierania samodzielności dzieci]

22.06 Pochwały [wzmacnianie ich poczucia własnej wartości]

W tym podstawowym module uczestnicy poszerzają świadomość własnych celów wychowywania. Jest to moduł bazowy, dotyczący relacji dorosły – dziecko. To nie są warsztaty dla złych rodziców, tylko dla rodziców chcących mieć bliższy kontakt ze swoim dzieckiem – i tak należy do tych warsztatów klientów zachęcać. Mottem programu jest „Wychowywać to kochać i wymagać”.

Program ma na celu zwiększenie umiejętności wychowawczych oraz zmianę postaw wychowawczych rodziców na takie, które by zapobiegały lub minimalizowały wystąpienie zachowań problemowych/ryzykownych dzieci młodzieży. Program ten opiera się na teorii systemowego ujęcia rodziny i podstawach psychologii komunikacji interpersonalnej. Kładzie nacisk na poznanie dynamiki relacji międzyludzkich i świadomości intencji, kształtowanie umiejętności komunikowania się i dialogowego traktowania dziecka, kształtowanie postaw rodzicielskich opartych na miłości i akceptacji, szacunku do siebie, poszanowania innych oraz stawianie jasnych wymagań i granic – rodzicielstwa dojrzałego, odpowiedzialnego i satysfakcjonującego wszystkich członków rodziny. Program wzmacnia podstawowy czynnik chroniący dzieci przed zachowaniami ryzykownymi/problemowymi, jakim jest silna więź emocjonalna z rodzicami. Zakłada on także niwelowanie czynnika ryzyka - nieprawidłowych postaw wychowawczych rodziców (zwłaszcza nieumiejętność okazania dziecku miłości i stawiania mu odpowiednich wymagań).

Warsztaty odbywać się będą w Klubie Seniora Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy w budynku Biblioteki przy ul. Błękitnej 32 w Warszawie.

Daty spotkań:

maj: 9, 30 [poniedziałek] oraz 11, 18, 25 [środy]

czerwiec: 1, 8, 15, 22 [środy] oraz 6 [poniedziałek]

W godzinach: w środy od 12.30 do 15.30

w poniedziałki od 13.00 do 16.00 [tylko ostatnie spotkanie o godzinę dłuższe od 12.30 do 16.30].

Prowadzący:

Iza Miazek – realizator programów profilaktycznych: Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, Candis, FredGoesNet. mediator rodzinny, specjalista terapii uzależnień, pedagog specjalny;

Katarzyna Kołodziej – realizator programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców, mediator rodzinny, pedagog wczesnoszkolny, magister resocjalizacji z profilaktyką społeczną.

Zapisy pod nr telefonu: (22) 2773645 do 25.05.2022.